Здравословно хранене при диабет
Храната и нивата на кръвната захар са пряко свързани. Ако човек е информиран какво съдържа храната, която приема (калориите, въглехидратите, белтъчините и мазнините), ще се справи по-лесно с нивата на кръвната захар.
При диабет е много важна консултацията с диетолог, който може да помогне да състави най-правилния хранителен план и в зависимост от състоянието на диабетика да състави индивидуална програма за изчисляване на калории, мазнини в грамове, въглехидрати, както и изчисляване на милиграмите натрий, на хранителните единици, промяна на навиците на хранене, посрещане на специфичните ви хранителни цели (например, запазване на нисък прием на белтъчини или вегетарианско хранене).
Истината е, че здравословното хранене за един диабетик не се различава от здравословното хранене за човек без диабет. Става въпрос за хранене с разнообразни храни и с балансирано количество въглехидрати, белтъчини и мазнини. Това не означава, че трябва да се откажете от всички видове захари (например млечна захар и др.) или от специални хранения (закуски, обеди или вечери). Най-важното при едно здравословно хранене е да се изчисляват въглехидратите, мазнините и калориите в общия хранителен план за деня.
Най-добрият подход при здравословното хранене представлява консумирането на разнообразни храни. Това се отнася до всички, независимо дали имат тип 1, 2, или гестационен диабет и дори ако нямат диабет.
Нито една самостоятелна група храни не може да ви достави веществата, от които се нуждае тялото. То се нуждае от трите основни хранителни вещества: белтъчини, въглехидрати, мазнини, както и от витамини, макро- и микроелементи. Здравословните източници на въглехидрати (нишестета и захари) включват зърнени (пълнозърнести) храни, макаронени изделия, хляб, плодове, зеленчуци, бобови храни и млечни продукти. Протеини могат да се намерят в месото, млечните продукти, яйцата и рибата. Освен това зърнените храни, хлябът, ядките и зеленчуците също съдържат малки количества протеини (белтъчини). Мазнини могат да бъдат открити в месото, млечните продукти, ядките и различните видове масло и олио.
Храните предоставят енергия на тялото ви. Количеството енергия, което те осигуряват, се измерва в калории. Количеството храна, което не се използва от организма за енергия, се складира в тялото под формата на мазнини.
Целта е да се постигне баланс между количеството калории, които се приемат, и тези, които изгаря тялото. Въглехидратите и протеините доставят приблизително еднакво количество енергия – по 4 калории на грам. Мазнините обаче осигуряват два пъти повече – по 9 калории на грам.
Д-р Мария Николова – специалист хранене и диететика в Хил клиник
Консултациите при д-р Николова се извършват след предварително записване на час на тел: 02 / 439 31 31