Тумори на пикочния мехур
Туморите на пикочния мехур са второто по честота срещано малигенно заболяване на пикочо-отделителната система. Срещат се по-често при мъжете, като съотношението мъже/жени е 3-4:1. Най-често се диагностицират между 60-70 годишна възраст. По-рядко се срещат и при по-млади пациенти.
Над 90% от тези тумори са т.н преходноклетъни карциноми, които произхождат от епителните клетки, покриващи вътрешността на пикочния мехур и цялата кухинна система на пикочо-отделителната система (бъбречните чашки, бъбречното легенче и уретера).
Кои са симптомите?
- кръв в урината или т.нар. макроскопска, безболкова хематурия (видима кръв без болка при уриниране).
- съсиреци в урината, без болка
Как се диагностицира?
- според клиничната картина и симптомите
- ехография на ПОС при пълен пикочен мехур
- КТ – урография /скенер с предварително интравенозно инжектиране на контраст/
- магнитен резонанс
- уретрооцистоскопия, инструментално инвазивно изследване /оглед на пикочния канал и пикочния мехур отвътре/
Как се лекува?
При тумори в стадий до Т2, G1 и G2 (високо или средно диференциран) – трансуретрална резекция на тумора /ендоскопска оперативна интервенция, при която през пикочния канал се вкарват инструменти, с които се отстранява туморната формация/.
Вижте запис от нашата операционна на процедурата Трансуретрална резекция на тумор в пикочен мехур
На края на оперативната интервенция се поставя уретрален катеър за 24 – 48 часа. Отстранената туморна формация се изпраща за хистологично изследване за установяване на характера на същата.
Стадий Т3, G3 /нискодиференциран карцином/ – без наличие на далечни метастази – цистектомия /отстраняване на пикочния мехур/
Пациенти с метастатичен карцином на пикочния мехур се подлагат на химиотерапия.
Как се проследява?
Това заболяване се характеризира с много често появяващи се рецидиви /повторно появила се туморна формация в пикочния мехур/. Точно поради тази причина, всеки пациент след трансуретрална резекция на туморна формация на пикочния мехур и резултат от хистологичното изследване, който изключва необходимост от друг вид лечение, подлежи на задължително проследяване. Целта на проследваването е, ако има наличие на рецидив, той да се открие в начален статий и да се острани възможно най-рано.
Проследяването се извършва на всеки 3 месеца през първите 2 години чрез контролна уретроцистоскпия /оглед на пикочния мехур отвътре/. При липса на рецидив следващите 3 години уретроцистоскопия се прави на всеки 6 месеца. След петата година при липса на рецидив – на всяка година.
Защо NBI техниката в Хил клиник е най-препоръчителният метод за диагностика и проследяване?
Доста често туморите на пикочния мехур и рецидивите са трудно видими с обикновена светлина, която се използва при обикновената уретроцистоскопия. Поради тази причина те оставят незабелязани с по-горе изброените диагностични методи.
За по-точно диагностициране на по-малки и трудно видими формации, суспектни за карцином на пикочния мехур като първичен или появил се рецидив използваме NBI диагностика, с която много по-лесно и точно локализираме промени в пикочния мехур, съмнителни за малигнено заболяване.
Това е цистоскопия с използване на светлина със различна дължина на вълната от обикновената бяла светлина. Това позволява да видим в един цвят нормален епител и лигавица на пикочния мехур без тумор и в друг различен цвят туморна формация и суспектно за туморна формация място в пикочния мехур. Преимуществото на този метод е неоспорим – ранно диагностициране и ранно откриване на рецидиви при предстоящите контролни уретроцистископии при пациенти, оперирани от тумор на пикочния мехур.
Обадете се, за да запазите час за консултация на 02/439 31 31 или вижте страницата ни за контакти за повече начини да се свържете с нас.