Защо урологът назначава биопсия?
Какво представлява биопсията?
Биопсията представлява вземане на тъканни проби от простатната жлеза, за да се докаже или отхвърли съмнение за простатен карцином.
Ако лекарят Ви е препоръчал да се направи биопсия не отлагайте нейното извършване ви никакъв случай, защото това крие сериозен риск за здравето Ви.
Кои пациенти подлежат на биопсия?
- Мъже, при които по време на ректалното туширане урологът усети атипичен участък на простатната жлеза или промяна в структурата й при ехографско изследване.
- Мъже с резултати на PSA туморния маркер по-високи от нормалното
Каква е подготовката за биопсията?
Манипулацията е планова. Три дни преди процедурата се спира приема на антикоагуланти, започва се прием на антибиотик, назначен на уролога.
Взимането на биопсия е безболезнено, понася се добре от пациентите, извършва се с локална анастезия, отнема около 10 минути и половин час по-късно пациентът може да се върне към ежедневието си без притеснения.
Как се извършва простатната биопсия?
Най-често манипулацията се извършва през ректума с въвеждане на биопсична игла чрез трансректален трансдюсер. Практика е да се набави материал от най-малко 8-10 участъка на простатата. .Възможно е, но не е често срещано, мъжът да има слабо кървене или дискомфорт (1 – 2 дни) след манипулацията.
Взетата тъкан се изпраща в специализирана лаборатория, където се изследва под микроскоп от патоанатом /хистопатолог/ за наличие на атипични клетки.
Какви са възможните резултати от извършеното изследване?
Ако биопсията докаже злокачествен процес на простатата се пристъпва към допълнителни изследвания, с цел определяне на най-подходящото лечение за пациента. Ракът на простатата, открит в начален стадий е лечим с методи, запазващи нормалната еректилна и уринарна функция на мъжа.